وردیج، روستای آدمک‌‌های سنگی!

این‌روزها با افزایش و گسترش روزافزون آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، بیش از پیش نیاز است از زندگی شهری و هوای آلوده آن هر چند کوتاه دور شده و قدم در طبیعت پاک روستا بگذاریم؛ جایی که بشود آسمان آبی را تماشا کرد و با خیال آسوده نفس‌ عمیق کشید تا ریه‌ها از هوای پاک و با طراوت پر شوند. اگر دنبال چنین جایی می‌گردید، روستاهای وردیج در دل کوه‌های شمال غرب تهران، جایی است که باید بار سفر را بسته و در یک روز آخر هفته به همراه خانواده یا دوستان، راهی آنجا شوید.

روستایی جزء بخش کن و سولقان شهرستان تهران ،که چند سالی است جز’ منطقه ۲۲ شهری تهران شده است . ۱۳کیلومتر از اتوبان تهران کرج ایستگاه متروی ورداورد تا ده فاصله است که . مسیر عبوری به سمت روستا دقیقا ایستگاه مترو به سمت شمال راهی آسفالته به طول یک کیلومتر است بعد از شهرک صنعتی شریف سمت راست تابلوی روستای وردیج نصب شده است . سکنه آن ۵۵۰ تن و آب آن از چشمه سارهای متعددی خصوصا چشمه شاه و چشمه پااورزاو غیره تامين مي شود.

بالای محله وردآورد تهران، جاده‌ای آسفالته و پیچ در پیچ مثل جاده امامزاده داوود، در امتداد رودخانه و دره‌ای عمیق به روستای وردیج و پس از آن به واریش منتهی میشود. بهترین زمان برای بازدید از این منطقه، بهار و اردیبهشت ماه است. در این موقع باغهای وردیج و واریش با شکوفه‌های گیلاس و آلبالو، سفیدپوش شده و مناظر بدیعی به نمایش میگذارد. وارد جاده وردیج و واریش که میشوید، پس از حدود ۱۲ کیلومتر رانندگی، به ورودی روستای وردیج در سمت راست جاده میرسید. تابلوی «خیابان شهید وردیجی» نشانه ورودی روستا است. در اطراف وردیج میتوانید دیدنی‌ترین تابلوهای سنگ‌تراشی طبیعت را مشاهده کنید. اشکالی که بیش از هر چیز جمجمه انسان و بدن جانوران وحشی را برایتان تداعی خواهند کرد. اینجا قلمرو فرمانروایی آدمک‌های سنگی است. برای تماشای این تابلوهای زیبای سنگی بدون این که وارد وردیج شوید، مسیر جاده را به سمت واریش ادامه دهید. فقط کافی است به صخره‌های کنار جاده نگاهی بیندازید تا این اشکال زیبا را ببینید. آبشار لت مال نیز در جنوب روستا قرار دارد. پس از وردیج، با پشت سر گذاردن چند پیچ تند و پرشیب، حدود ۴ کیلومتر بالاتر در نهایت به انتهای راه و روستای واریش میرسید. روستایی کوچک و آرام در دل طبیعت بکر که دور تا دور آن‌ را کوه‌ها احاطه کرده‌اند. روستای واریش یکی از مسیرهای صعود به قله پهنه‌سار (گندم چال) است.

روستای وردیج  و روستای واریش دو روستای بسیار نزدیک به تهران ولی کمتر شناخته شده برای طبیعت گردان تهرانی هستند که در دره نسبتا تنگ و پر پیچ و خم وردیج در سمت غرب دره کن قرار گرفته اند. مسیر دسترسی به هر دو روستا اسفالته بوده ولی بعلت شیب نسبتا تند و پیچ های تندتر از آن و شانه خاکی نامناسب دسترسی چندان آسانی نخواهد بود.

مسیر جاده واریش: دسترسی به این جاده برای افراد ناآشنا اندکی مشکل بوده ولی به کمک نقشه و توضیحات پیدا کردن مسیر زیاد دشوار نخواهد بود.

 نقشه دسترسی به وردیج

 

برای رسیدن به این جاده وارد اتوبان همت شده و به سمت غرب حرکت کرده پس از عبور از کنار شهرک شهید باقری با دقت به تابلو ها به دوربرگردان بلوار پژوهش رسیده و پس از آن وارد بلوار پژوهش شده و با حرکت به جنوب به خیابان دانش (سمت راست) رسیده وارد این خیابان شده پس از چند پیچ به میدان رسیده باز هم مستقیم ادامه داده تا به چهار راه با خیابان اردستانی رسیده به سمت راست پیچیده و مسیر را به سمت شمال ادامه داده تا از کنار پادگان گذشته، در نقطه ای که دیوار آجری تمام می شود خیابان نچندان مشخصی وجود دارد که به سمت شمال شرق میرود با حاشیه کاملا نامنظم و عرض کم! ادامه این مسیر با عبور از زیر پل اتوبان خرازی وارد جاده واریش و وردیج خواهد شد.

اما توضیحات ادامه مسیر و روستاها:

وردیج  و واریش دو روستا هستند که در دره نسبتا تنگ و پر پیچ و خم وردیج در سمت غرب دره کن قرار گرفته اند. مسیر دسترسی به هر دو روستا اسفالته بوده ولی بعلت شیب نسبتا تند و پیچ های تندتر از آن و شانه خاکی نامناسب دسترسی چندان آسانی نخواهد بود. به هر حال جاده از انتهای اتوبان همت غرب (خرازی) کمی بعد از بلوار پژوهش از طریق کنار گذر اولین پل زیرگذر (بدون تابلو) قابل دسترسی است. برای اطمینان از اینکه جاده درست را انتخاب کرده اید لازم است بدانید که در صدمتر اول راه با سرعت گیرهای متعدد و نگهبانی شهرداری مواجه خواهید شد. با طی حدود ۱۰ کیلومتر و حدود ۵۰۰ متر ارتفاع گرفتن به روستای وردیج در سمت راست خواهید رسید و با ادامه مسیر در حدود ۵ کیلومتر و ۲۰۰ متر ارتفاع گرفتن به روستای واریش و انتهای جاده ماشین رو خواهید رسید. در این مسیر دو کافه با امکانات نسبتا خوب یکی در میانه راه وردیج و دیگری چند متری پس از خروجی وردیج وجود دارند.

 نقشه دسترسی به واریش

یک مسیر خاکی نیز درست مقابل خروجی وردیج به سمت چپ جدا شده که با شیب تندی در ابتدای مسیر شما را از حدود ۱۸۵۰ متری تا ۲۱۰۰ متری بالا برده و سپس به سمت غرب متمایل شده و در دامنه قله واریش و لیچه پس از ۱۰ کیلومتر به روستای کندر کرج منتهی میشود. از جمله جذابیتهای منطقه که در نوع خود منحصر به فرد بوده وجود نوع خاصی از آثار فرسایش(هوازگی)بر سنگهای منطقه است که اشکال متفاوتی شبیه به عروسک یا دقیقتر دودکش جن پدید آورده است.

آدمک های سنگی